Flebolog
Konsultacje: poniedziałki po 15:30.
Zapisy: poniedziałki po 15:30 obecnie zawieszone
Rejestracja czynna w godzinach: 8:00 do 18:00
Zapraszamy do naszej placówki:
Centrum Zdrowia Ogrodowa
ul. Eluarda 7 54-019 Wrocław
Poradnia flebologiczna Wrocław
Flebologia to nauka zajmująca się diagnostyką i leczeniem chorób żył głębokich i układu limfatycznego. Pochodzi od greckich słów phlebos („żyła”) oraz logos („nauka”). Jest to bardzo prężnie rozwijająca się dziedzina współczesnej medycyny. W poprzednich latach dziedzina mało docenia, jednak obecnie mocno działająca w dziedzinie diagnostyki i leczenia chorób żył, układu limfatycznego czy z zakresu profilaktyki niewydolności żylnej. Wykorzystuje do tego coraz to nowsze technologie i sprzęty, pozytywnie wpływając na efekt leczenia.
Choroby żył i tętnic bardzo są bardzo często spotykanymi chorobami. Wbrew pozorom dotyczy to nie tylko osób starszych, lecz także coraz częściej młodych. Siedzący tryb życia, stres, nieprawidłowe odżywianie oraz mała ilość ruchu przyczynia się do powstawania chorób kończyn dolnych. Dlatego też flebologia a dokładniej lekarz flebolog coraz częściej jest poszukiwanym lekarzem.
Czym zajmuje się lekarz flebolog?
Flebolog to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu chorób żył kończyn dolnych. Leczenie chorób żył takich jak ‘pajączki’ czy żylaki kończyn dolnych odbywa się zazwyczaj metodą skleroterapii. Gdy zaistnieje taka potrzeba, w ramach konsultacji nasz flebolog wykonuje wstępne USG, które umożliwia dokładną ocenę zmian żylnych. Poradnia flebologiczna w Ogrodowej jest wyposażona w nowoczesny sprzęt, który gwarantuje pacjentom opiekę medyczną na najwyższym poziomie.
Zadbaj o swoje zdrowie już dziś i umów się na wizytę w poradni endokrynologii!
Jak wygląda wizyta u flebologa?
Flebolog a chirurg naczyniowy
Flebologia podobnie jak chirurgia naczyniowa zajmuje się leczeniem żylaków i chorób związanych z żyłami. Z tą różnicą, że chirurg naczyniowy (jak sama nazwa wskazuje) wykonuje różnego rodzaju zabiegi chirurgiczne (także zabiegi medycyny estetycznej), a flebolog wykorzystuje metody leczenia nieinwazyjne.
Podczas wizyty u flebologa przeprowadzane jest badanie obrazowe żył głębokich (tzw. USG. Dopplera) oraz przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Ustalany jest także sposób i kierunek leczenia dostosowany do stopnia zaawansowania choroby. Jeśli sytuacja tego wymaga - chirurg naczyniowy jest proszony o konsultacje.
Flebolog może także zlecić szereg dodatkowych badań w celu ustalenia diagnozy. Lekarz flebolog nie tylko specjalizuje się w leczeniu żylaków, ale także zajmuje się profilaktyką chorób naczyniowych. Dotyczy to szczególnie osób obciążonych genetycznie, u których w rodzinie występowały podobne problemy (żylaki, pajączki, żylaki miejsc intymnych, owrzodzenia żyle, zakrzepica żylna oraz żylaki w innych nietypowych lokalizacjach). Lekarz flebolog udzieli informacji o możliwych chorobach żył i sposobach na ich zapobieganie.
Najczęściej leczone schorzenia żylne to:
Przewlekła niewydolność żylna i wynikające z niej:
- pajączki,
- obrzęki nóg,
- żylaki kończyn dolnych,
- owrzodzenia,
- zakrzepica,
- zapalenie żył.
Flebolog lekarz zajmujący się profilaktyką chorób naczyń
Wizyta u flebologa powinna mieć miejsce już w momencie zauważenia przez siebie pierwszych symptomów żylaków. Niewątpliwie do ich powstania przyczynia się wiele czynników, są to między innymi:
- siedzący tryb życia,
- nadwaga, otyłość,
- nieprawidłowa dieta,
- obciążenie genetyczne (występowanie żylaków u dziadków czy rodziców),
- wiek (częściej choroba ta dotyczy osób starszych, ale nie jest to regułą),
- ciąża,
- przepuklina,
- przebyta zakrzepica żył głębokich.
Nieleczone żylaki mogą doprowadzić do zakrzepicy żylnej, krwotoku spowodowanego pęknięciem żylaka i skóry na nim, czy do owrzodzenia podudzi.